Drabužių priežiūros simbolių reikšmės etiketėse nurodo, kaip rūbą reikia skalbti, balinti, džiovinti bei lyginti. Jeigu savo rūbus plausite pagal jų priežiūros etiketėje pateiktą informaciją, jūsų drabužiai ilgai nepraras savo savybių ir puikiai jums tarnaus.

Drabužių priežiūros etikečių simboliai ir jų reikšmės

Bene pati svarbiausia visų drabužių ilgaamžiškumo taisyklė – tai tinkama jų priežiūra. Todėl norint, kad jūsų drabužiai tarnautų ne vienerius metus, būtinai susipažinkite su jų priežiūros etiketėmis. Drabužių priežiūros etiketės paprastai yra siuvamos vidinėje rūbo pusėje ir jose pateikiami tarptautiniai drabužių priežiūros simboliai, kurie nurodo, kaip jūsų drabužis turėtų būti skalbiamas, balinimas, džiovinamas bei lyginamas.

Tinkama drabužių priežiūra leidžia užtikrinti, kad jūsų rūbai tarnautų ilgai ir išlaikytų visas savo gerąsias savybes, todėl žinoti nors pagrindinius drabužių priežiūros ženklus, tikrai pravartu.

Beje, nesilaikant drabužio etiketėje nurodytų jo priežiūros reikalavimų, jūs galite prarasti teisę drabužį grąžinti arba skųstis pardavėjui dėl netinkamos jo kokybės, kadangi patys šio drabužio tinkamai neprižiūrėjote. Taigi, skaityti ir suprasti drabužių priežiūros etiketes, tikrai apsimoka! Šiame straipsnyje taip ir padarysime.

Drabužių skalbimo ženklai

Prieš pradedant skalbti rūbus, svarbu visada patikrinti, kokie drabužių priežiūros ženklai yra nurodyti ant etiketės. Priešingu atveju, dėl nežinojimo į skalbimo mašiną įmetus tik rankomis skalbti skirtą rūbą, galite būti labai nemaloniai nustebinti.

Pavyzdžiui, jeigu ant drabužio etiketės yra nurodoma, kad jį galima valyti tik sausuoju būdu (angl. dry cleaning only), tuomet vertėtų nerizikuoti ir drabužį nešti į valyklą. Kita vertus, jeigu drabužio etiketės reikšmės nurodo, kad sausas valymas galimas (angl. dry cleaning), tai reikėtų laikyti daugiau drabužio gamintojo rekomendacija, kurios pigesnė alternatyva būtų atsargus rūbo skalbimas šaltame vandenyje.

Apskritai, bendra rūbų skalbimo taisyklė yra tokia, kad juos reikėtų skalbti ne aukštesnėje temperatūroje negu nurodo drabužių etikečių reikšmės. Taip pat reikėtų įsidėmėti drabužių priežiūros simbolius, kurie žymi skalbimo būdą, temperatūrą bei rėžimą.

Drabužių skalbimo ženklai
Ženklas Reikšmė Aprašymas
Galima skalbti skalbimo mašinoje Galima skalbti bet kokioje skalbimo mašinoje, naudojant bet kokius skalbiklius ir bet kokioje vandens temperatūroje.
Galima skalbti skalbimo mašinoje šaltame vandenyje Drabužis skalbiamas ne aukštesnėje nei 30 laipsnių temperatūroje.
Galima skalbti skalbimo mašinoje šiltame vandenyje Drabužis skalbiamas ne aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje.
Galima skalbti skalbimo mašinoje karštame vandenyje Drabužis skalbiamas ne aukštesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje.
Galima skalbti skalbimo mašinoje labai karštame vandenyje Drabužis skalbiamas ne aukštesnėje nei 95 laipsnių temperatūroje.
Galimas skalbimas vidutiniu rėžimu Vidutinis rėžimas paprastai nurodomas, kaip rėžimas sintetiniams audiniams. Čia naudojamos mažesnės apsukos skalbimo, skalavimo ir gręžimo cikluose.
Galimas skalbimas švelniu arba ypatingai švelniu rėžimu Paprastai tai skalbimo rėžimai skirti vilnai ir šilkui. Skalbimo ciklai yra trumpesni ir naudojamos mažesnės apsukos.
Skalbti rankomis Drabužį galima skalbti rankomis, šiltame vandenyje
Skalbti negalima Drabužio skalbti negalima. Šiuo atveju, paprastai yra nurodomos sauso valymo instrukcijos.
Galimas sausas valymas Drabužis yra tinkamas sausam valymui.
Galimas sausas valymas bet kokiu tirpikliu Drabužis yra tinkamas sausam valymui bet kokiu tirpikliu.
Galimas sausas valymas tik benzininiais tirpikliais Drabužis yra tinkamas sausam valymui tik benzininiu tirpikliu.
Galimas sausas valymas bet kokiais tirpikliais, išskyrus trichloretileną Drabužis yra tinkamas sausam valymui bet kokiais tirpikliais išskyrus trichloretileną.
Sausas valymas negalimas Drabužis nėra tinkamas sausam valymui.

Drabužių balinimo ženklai

Vienas iš būdų atnaujinti savo baltus rūbus ir suteikti jiems naują gyvenimą – tai balinimas. Tačiau šiuo atveju labai svarbu pasitikrinti, ar balinimas tikrai nepakenks audiniui.

Reikėtų vengti balinti daug elastano turinčius drabužius, kadangi per daug agresyvus baliklis gali greitai pažeisti šį audinį. Detalesnės informacijos dėl konkrečių drabužių baltinimo galimybių, jums žinoma suteiks šių drabužių etikečių ženklų reikšmės.

Beje, beveik visi gaminiai, kuriuos galima skalbti gali būti balinami kokio nors tipo balikliais, todėl jeigu drabužio etiketėje nėra nurodyta jokios informacijos apie balinimą, vadinasi balinant galima naudoti bet kokio tipo baliklius.

Drabužių balinimo ženklai
Ženklas Reikšmė Aprašymas
Galima balinti Skalbiant galima naudoti bet kokį komercinį baliklį.
Negalima balinti Drabužio negalima balinti jokiais balikliais.
Galima galinti balikliais be chloro Balinimui galima naudoti tik tuos baliklius, kurių sudėtyje nėra chloro.

Drabužių džiovinimo ženklai

Kaip bebūtų keista, drabužių džiovinimas neretai kelia daugiau klausimų negu jų skalbimas. Pavyzdžiui, pasinaudoti džiovykle ar geriau leisti drabužiui išdžiūti natūraliai lauke? Drabužius džiovinti saulėje ar leisti jiems pamažu išdžiūti pavėsyje?

Ir iš tiesų, gerai pagalvojus, sugadinti savo mėgstamą drabužį galima ne tik netinkamai jį išplovus, bet ir išdžiovinus. Juk tikrai būtų labai liūdna, jeigu jūsų pats mėgstamiausias natūralios vilnos megztinis išsitampytų ir prarastų savo formą.

Pavyzdžiui, viskozinius drabužius reikėtų džiovinti pavėsyje, nes veikiant tiesioginiams saulės spinduliams, tokių drabužių audinys gali greitai išblukti. O štai vilnonių arba šilkinių drabužių negalima gręžti. Juos reikėtų džiovinti švelniai nuspaudus ir patiesus ant lygaus paviršiaus.

Taigi, prieš džiovinant rūbus, reikėtų atidžiai peržiūrėti, kokie su drabužių džiovinimo būdu susiję simboliai yra nurodyti ant jų etikečių.

Drabužių džiovinimo ženklai
Ženklas Reikšmė Aprašymas
Įprastas džiovinimas džiovyklėje Drabužį galima džiovinti džiovyklėje bet kokiu rėžimu ir bet kokioje temperatūroje.
Džiovinimas džiovyklėje žemoje temperatūroje Drabužį galima džiovinti džiovyklėje nustačius žemą temperatūrą.
Džiovinimas džiovyklėje vidutinėje temperatūroje Drabužį galima džiovinti džiovyklėje nustačius vidutinę temperatūrą.
Džiovinimas džiovyklėje aukštoje temperatūroje Drabužį galima džiovinti džiovyklėje nustačius aukštą temperatūrą.
Džiovinimas džiovyklėje šaltu oru Drabužį galima džiovinti džiovyklėje tik nustačius šalto oro funkciją.
Džiovinimas džiovyklėje švelniu rėžimu Drabužį galima džiovinti džiovyklėje nustačius švelnų rėžimą.
Džiovinimas džiovyklėje ypatingai švelniu rėžimu Drabužį galima džiovinti džiovyklėje nustačius ypatingai švelnų rėžimą.
Negalima džiovinti džiovyklėje Jeigu džiovyklėje džiovinti negalima, paprastai šalia nurodomas alternatyvus džiovinimo būdas.
Džiovinti pakabinus Drabužį džiovinti pakabinus ant virvės ar pakabos, lauke arba viduje.
Džiovinti pakabinus ir neišgręžus Drabužį džiovinti visiškai negręžtą ir nespausti vandens rankomis, pakabinus ant virvės ar pakabos, lauke arba viduje.
Džiovinti patiesus Džiovinti patiesus ant horizontalaus paviršiaus.
Džiovinti šešėlyje Džiovinant vengti tiesioginių saulės spindulių

Drabužių lyginimo ženklai

Drabužių lyginimas yra vienas atsakingiausių rūbų priežiūros etapų, kadangi čia drabužius galima ne tik paversti tvarkingais, bet ir juos visiškai sugadinti. Todėl prieš įjungdami lygintuvą, pirma būtinai patikrinkite drabužių etikečių ženklus ir pasirinkite tinkamą lyginimo temperatūrą. Juk skirtingiems drabužių audiniams, geriausiai tinka skirtingos lyginimo temperatūros, o kai kurių rūbų, lyginti apskritai negalima.

Pavyzdžiui, lininius ar džinsinius drabužius, geriausiai išlyginsite su aukštesne lyginimo temperatūra, o štai sintetiniams audiniams, būtinai rinkitės žemesnę temperatūra. Taip pat, jeigu jūsų drabužis yra sudarytas iš kelių skirtingos sudėtis audinių, visuomet rinkitės daugiau delikačiam audiniui skirtą lyginimo režimą.

Beje, viena iš pačių dažniausių klaidų drabužių priežiūroje – tai per sausų drabužių lyginimas, todėl prieš pradedant lyginti savo rūbus, būtinai juos padrėkinkite apipurkšdami vandeniu.

Drabužių lyginimo ženklai
Ženklas Reikšmė Aprašymas
Galima lyginti Galima lyginti bet kokioje temperatūroje, naudojant arba nenaudojant garų funkciją.
Lyginti žemoje temperatūroje Galima lyginti neįkaitintu lygintuvu (iki 110 laipsnių), sausai arba su garu.
Lyginti vidutinėje temperatūroje Galima lyginti vidutiniškai įkaitintu lygintuvu (iki 150 laipsnių), sausai arba su garu.
Lyginti aukštoje temperatūroje Galima lyginti karštu lygintuvu (iki 200 laipsnių), sausai arba su garu.
Nenaudoti garų funkcijos Garai gali sugadinti gaminį, bet galima lyginti sausai.
Negalima lyginti Drabužio lyginti lygintuvu negalima.

Drabužių priežiūros ženklai ir jų svarba

Taigi, drabužių etiketės yra siuvamos ne šiaip sau. Skirtingi drabužių audiniai turi skirtingas savybes ir priežiūros taisykles, kurias geriausiai išmano drabužių gamintojai. Todėl drabužių priežiūros ženklai ir gamintojo rekomendacijų laikymasis, leidžia užkirsti kelią jūsų mėgstamo rūbo sugadinimui ir greitam nusidėvėjimui.

Kokybiška ir gerai atrodanti apranga mus ne tik puošia, bet ir suteikia pasitikėjimo bei sukuria puikią nuotaiką. Tad atsidėkokime savo drabužiams ir pasistenkime, kad jie mums tarnautų kuo ilgiau!

x

Panašūs straipsniai