Kaip tinkamai prižiūrėti drabužius?
Mūsų drabužiai dėvisi natūraliai. Deja, tačiau išvengti šio gamtos proceso beveik neįmanoma. Todėl norint, kad nešiojami drabužiai neprarastų spalvos, neišsitampytų ir kuo ilgiau atrodytų kaip nauji, labai svarbi tinkama jų priežiūra. Taigi, šiame straipsnyje supažindinsime jus su tinkama drabužių priežiūra ir detaliai aptarsime svarbiausius šios srities aspektus.
Neskubėkite nukirpti drabužio etiketės
Reikėtų pastebėti, kad bene dažniausiai pasitaikančios klaidos rūbų priežiūroje yra susijusios su jų skalbimu, džiovinimu bei lyginimu. Šio klaidos atsiranda todėl, kad nemažai žmonių, nusipirkę naują drabužį, iškarto nukerpa jo etiketę, kurioje būna nurodyta svarbi informaciją apie šio drabužio priežiūrą.
Atminkite, kad drabužio gamintojo instrukcijų nesilaikymas gali stipriai sutrumpinti drabužio tarnavimo laiką arba jį visai sugadinti. Juk būtent gamintojas geriausiai žino savo gaminyje panaudoto audinio savybes ir gali nurodyti patį geriausią drabužio priežiūros būdą.
Drabužių priežiūra pagal jų spalvą
Vienas iš svarbiausių aspektų, siekiant išsaugoti savo drabužius yra jų spalvą. Reikėtų atminti, kad skirtingos spalvos drabužiai reikalauja skirtingos priežiūros. Atsižvelgę į drabužių spalvą, galite stipriai sulėtinti jų blukimą, nusidėvėjimą ir dėmių atsiradimą.
Baltos spalvos drabužiai
Prižiūrėti baltos spalvos drabužius yra gana sudėtinga, kadangi jie lengvai išsipurvina ir ant jų gali greitai atsirasti įvairios dėmės. Tokius drabužius reikėtų plauti atskirai nuo kitų spalvų rūbų ir saugoti, kad jie nenusidažytų.
Taip pat svarbu pasirinkti kiek galima švelnesnes skalbimo priemones, kadangi agresyvios sudėties skalbimo chemikalai gali pakenkti jūsų rūbo spalvai. Tiesioginiai saulės spinduliai baltiems drabužiams gali suteikti gelsvą atspalvį, todėl juos džiovinti reikėtų pavėsyje.
Spalvoti drabužiai
Spalvoti rūbai gali prarasti savo spalvos sodrumą jau po kelių intensyvių skalbimų, todėl juos skalbiant reikėtų naudoti spalvotiems drabužiams skirtas priemones, apsaugančias juos nuo išblukimo. Apskritai, spalvotus drabužius reikėtų skalbti kiek galima rečiau.
Tamsios spalvos drabužiai
Tamsūs drabužiai turi tokią savybę, kad ant jų labai gerai matosi plaukai, pūkeliai ir kitos, greitai prie drabužių prilimpančios, dulkės. Kita vertus, tamsios spalvos drabužiai turi didelį privalumą – jie ne taip greitai išblunka. Skalbiant tamsius drabužius taip pat reikėtų naudoti jų spalvą padedančias išsaugoti drabužių priežiūros priemones.
Skirtingų spalvų drabužiai
Skirtingų spalvų rūbų priežiūrai būtina skirti ypatingą dėmesį. Pavyzdžiui, jeigu turite baltus marškinėlius su ryškiai raudonomis juostomis, jokiu būdu nedėkite jų į skalbimo mašiną, pirma neįsitikinę, kad ryškesnė drabužio spalva tikrai nenudažys šviesesnės spalvos. Tokius drabužius rekomenduojame plauti rankomis ir tik įsitikinus, jog drabužis tikrai nedažo, skalbti jį skalbyklėje su kitais rūbais.
Drabužių skalbimas
Drabužio skalbimas yra vienas iš stipriausiai jį ardančių veiksnių per visą drabužio tarnavimo laiką, todėl iš principo, mėgstamus drabužius reikėtų skalbti kaip įmanoma rečiau ir kuo žemesnėje temperatūroje.
Taigi, jau apsipirkimo metu patartina rinktis tokius rūbų audinius, kurių nereikės labai dažnai skalbti, kurie ilgai tarnaus bei jų priežiūra bus nesudėtinga. Pavyzdžiui, audiniai savyje turintys tiek natūralių, tiek ir sintetinių pluoštų yra patvaresni ir reikalauja žymiai mažiau priežiūros.
Kita vertus, kad ir kaip saugotumėte savo drabužius, anksčiau ar vėliau juos vis tiek reikės skalbti. Tokius atveju, turbūt pati svarbiausia tinkamos drabužių priežiūros taisyklė būtų sekti drabužio etiketėje nurodytas gamintojo instrukcijas. Juk drabužio gamintojas geriausiai nusimano apie naudojamą audinį, jo savybes ir žino, kaip tinkamai jį prižiūrėti.
Svarbu išsirinkti tinkamas skalbimo priemones
Liaudyje manoma, kad skystos skalbimo priemonės geriau naikina riebalų dėmes, o milteliai – veiksmingesni prieš purvo dėmes. Tačiau praktikoje, reikšmingų skirtumų tarp skirtingos formos skalbiklių pastebėta nebuvo. Svarbiausia, kad jūsų pasirinktame skalbiklyje nebūtų fosfatų ir kitų nesuyrančių medžiagų, kurios ilgainiui gali pakenkti jūsų sveikatai bei aplinkai.
Beje, skalbiant natūralaus pluošto audinius, tokius kaip vilnas, šilkas ar kašmyras, reikėtų rinktis skalbimo priemones be enzimų, kadangi jie ardo natūralų pluoštą ir ilgainiui padaro jį žymiai trapesniu. Natūraliems audiniams yra skirtos specialios skalbimo priemonės, kurios sušvelnina mechaninį skalbimo proceso poveikį audinio struktūrai.
Skalbiant spalvotus drabužius, rekomenduojama naudoti atskirą, būtent spalvotiems drabužiams skirtą skalbiklį, kuris neturi drabužio spalvai kenkiančių veikliųjų medžiagų.
Drabužių džiovinimas
Drabužio džiovinimas yra ne ką mažiau svarbi rūbų priežiūros dalis nei jų skalbimas. Teisingai išdžiovinto audinio kartais net nereikia lyginti, tačiau drabužius džiovinant neteisingai, galima jiems stipriai pakenkti ar net padaryti nepataisomą žalą.
Taigi, išėmus drabužius iš skalbimo mašinos, visų pirma reikėtų juos gerai išpurtyti. Tuomet, švarkelius ir marškinius kabiname ant pakabų, o vilnonius drabužius, džioviname ištiesę ant lygaus paviršiaus.
Apskritai, natūralus drabužių džiovinimas gryname ore yra pranašesnis už jų džiovinimą skalbyklėje. Skalbyklė gali stipriai pakenkti audinio struktūrai, todėl jie tampa pažeidžiami ir greičiau dėvisi.
Drabužių lyginimas
Jeigu pavyko savo drabužius išdžiovinti taip, kad ant jų neliktų jokio susiglamžymo – puiku! Tačiau greičiausiai, jūsų drabužiai vis tiek bus truputį susiglamžę, todėl juos teks lyginti. Plonus, švelnius ir delikačius audinius, pirma siūlytume bandyti lyginti gariniu lygintuvu. Lyginimas garais yra žymiai švelnesnis drabužio audiniui už įprastą lygintuvą, kurio imtis reikėtų tik tuomet, kai drabužis yra stipriai susiglamžęs ir gariniu lygintuvu jo gerai išlyginti nepavyksta.
Apskritai, nors įprastas lygintuvas puikiai susitvarko su kelnių kantais ir klostėmis, prieš jį naudojant, būtinai patikrinkite drabužio etiketėje pateiktus nurodymus. Vertėtų žinoti, kad įprastu lygintuvu negalima lyginti aksominių ar dirbtinės odos gaminių. Taip pat nereikėtų lyginti drabužių, turinčių dirbtinės odos detalių.
Kita vertus, net jeigu jūsų drabužio priežiūros etiketė ir draudžia jį lyginti, tai dar nereiškia, jog drabužis nesilamdo. Tad kaip reikėtų lyginti drabužius, kurių etiketėje aiškiai nurodyta, kad to daryti negalima? Štai keletas patikrintų būdų:
- Įprastame lygintuve išjunkite garų funkcija, nustatykite mažiausią galimą temperatūrą ir lyginkite per rankšluostį.
- Drabužį pakabinkite ant pakabos savo vonios kambaryje ir kol maudotės po dušu, leiskite pasidarbuoti garams ir sunkio jėgai.
Drabužių laikymas
Tvarka jūsų spintoje – tai ne ką mažiau svarbus drabužių priežiūros aspektas nei jų skalbimas ar lyginimas. Norėdami prailginti drabužių tarnavimo laiką, užtikrinkite, kad jie būtų kabinami ant jiems skirtų pakabų.
Pavyzdžiui, švarkams ar paltams rinkitės didesnes ir plačias pakabas, kurios leidžia geriau išlaikyti drabužio formą. Parenkant pakabas labai svarbu atsižvelgti, kad jų plotis neviršytų drabužio pečių pločio, todėl marškiniams, rinkitės mažesnes ir siauresnes pakabas.
Svarbu žinoti, kad ne visi drabužių audiniai yra tinkami kabinimui. Pavyzdžiui, sunkesni drabužiai pagaminti iš vilnos, kabėdami spintoje gali gerokai išsitampyti ir deformuotis. Todėl storus megztinius patartina lankstyti ir padėti į lentyną. Kita vertus, džinsus būtų žymiai geriau kabinti būtent ant pakabos, tokiu būdu jie geriau kvėpuoja, todėl juos teks skalbti ir lyginti rečiau.
Beje, jūsų drabužiams taip pat reikia užtektinai vietos kvėpuoti, todėl nesistenkite sausakimšai užpildyti savo spintos. Stipriai suspausti drabužiai žymiai greičiau blunka, nes jų audiniai nuolat trinasi vienas į kitą. Paprastai, naujos komodos ar spintos įsigijimas leidžia išspręsti šią problemą.
Atminkite, tik tinkamai prižiūrimi drabužiai nepraras savo formos ir dar ilgai atrodys kaip atkeliavę tiesiai iš parduotuvės!